Blog Manager

Universal Article/Blog/News module

Vodafone, Blockchain Tabanlı Yeni Platformunu Başlattı.

Yazar:
Kategorisi:
Beğendim:
Beğenmedim:
Oluşturuldu:
03 Mar 2022Vodafone, bağlı cihazlara müşteri adına güvenli işlemler gerçekleştirme yetkisi veren blockchain destekli bir platform başlattı.

Resmi bir açıklamaya göre, Digital Asset Broker (DAB) adlı yeni platform, Nesnelerin İnterneti (IoT) platformunun gücünden yararlanıyor. Ayrıca, Vodafone müşterilerinin yeni “Nesnelerin Ekonomisi“nden yararlanmalarına yardımcı olacak.

Günümüzde çoğu bağlı cihaz ve sensör, İnternet üzerinden bilgi toplar ve gönderir. Ancak Vodafone’un yeni ‘Economy of Things‘ platformu bunun ötesine geçiyor. Doğrulanmış bağlı cihazların, araçların, akıllı şehir mobilyalarının ve makinelerin, kullanıcının müdahalesi olmadan sorunsuz ve güvenli bir şekilde işlem yapmasına olanak tanır.

Vodafone’un yeni platformu, kendi karmaşık altyapısını oluşturan işletmeler yerine, herhangi bir cihaza benzersiz bir dijital kimliğe sahip olacak. Daha sonra mobil SIM tarafından güvence altına alınan cüzdan ve ödeme teknolojisini kullanarak diğer cihazlarla güvenli bir şekilde iletişim kurabilir ve işlem yapabilir.

Platform, blockchain teknolojisi kullanılarak güvence altına alınmıştır. Vodafone DAB’ye bağlı tüm cihazlar doğrulanır. Ardından güvenli ve şifreli bağlantılar üzerinden veri, para alışverişi ve ticareti için otomatik olarak yetkilendirilir.

“Avrupa ve Afrika’daki müşterilerimiz için şirket içi yeni, ölçekli platformlar inşa ediyoruz. En son platformumuz olan bu, gündelik nesnelerin ve cihazların bizim adımıza pazarlık yapabileceği, hizmetleri satın alabileceği ve satabileceği yeni Nesnelerin Ekonomisini yönlendirecek.”

Vodafone Baş Teknoloji Sorumlusu Johan Wibergh, “Ortaklıkları hızla genişletmek ve ekosistemi dünya çapında diğer özellikleri ve ödeme planlarını içerecek şekilde genişletmek için diğer birçok şirketle aktif olarak konuşuyoruz” dedi.

Hizmet, 28 Şubat Pazartesi günü, elektrikli araçları Newbury, İngiltere’deki bir şarj noktasına özerk ve güvenli bir şekilde bağlayan pazar lideri bir denemede yayınlandı. Sürücülere, mevcut en yakın şarj noktasının durumu ve uyumluluğu hakkında gerçek zamanlı bilgiler gönderilir. Son olarak araçlarına zahmetsizce şarj etme yetkisi verilebilir.

Henüz yorum yok...
Yorum Yazın
17160

Karakter Sınırı 400